Mert Gölü ve Karadeniz

Mert Gölü ve Karadenizin kavuştuğu yer Devamı »

Hırçın Karadeniz

Sahilde dinlenmeye çekilmiş sandallar Devamı »

Mert Gölü

Mert Gölü kuş cenneti. Kuğudan leyleğe yüzlerce çeşit kanatlının uğrak yeri Devamı »

Longoz Ormanları

Longoz ormanları nam-ı diğer subasar ormanları Devamı »

İğneada Limanı

Eylülü bekleyen balıkçı tekneleri Devamı »

MEB Kampı plajı

Denizi sığ kumu ince MEB kampı plajı Devamı »

 

Bakanlık, 3’üncü Nükleer Santral’i Trakya’ya kurma kararı aldı: Meşe ormanları, su kaynakları ve canlılar tehdit altında

Bakanlık, 3’üncü Nükleer Santral’i Trakya’ya kurma kararı aldı: Meşe ormanları, su kaynakları ve canlılar tehdit altında

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın, 3’üncü Nükleer Santral’ın büyük ihtimalle Trakya’ya kurulacağını söylemesinin ardından gözler Trakya’ya çevrildi.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre; verimli toprakları, doğa harikası ormanları ve koylarıyla, yeraltı ve yerüstü su kaynaklarıyla ünlü Trakya bugün tehdit altında. Sanayileşme nedeniyle artık zehir akan Ergene Nehri, Istranca Ormanları’nı tehdit eden taşocakları, meşe ormanlarına termik santral projesi ve uğruna binlerce ağaç kesilecek Rusya’daki doğalgaz rezervlerini doğrudan Türkiye’ye ulaştıracak Türk Akımı Projesi… Bölge şimdi de tekrar 3’üncü nükleer santralıyla gündeme geliyor.


Trakya’yı tehdit eden projelerin bazıları şöyle:

Nükleer ısrarı

Dünya nükleer santralları kapatmaya doğru giderken Türkiye’de hâlâ nükleer santral ısrarı sürüyor. Mersin ve Sinop’un ardından dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, 2015’te Türkiye’de yapılacak 3’üncü Nükleer Santral için Kırklareli’nin İğneada bölgesinin planlandığını söylemişti. Geçen günlerde de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 3’üncü Nükleer Santral’ın büyük ihtimalle Trakya’da kurulacağını açıkladı. İğneada, Avrupa’nın en büyük longoz ormanlarına sahip durumda.

Meşe ormanları tehdit ediliyor

Son olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni bir KHK ile İstanbul-Silivri, Tekirdağ-Çerkezköy ve Kırklareli Vize’de tarım ve orman alanı iki bölgeyi “Enerji Üretim Alanı” ilan ederek termik santral yapılmasının önünü açtı. Bölge halkı ve çevre aktivistleri karara itiraz etti. İtiraz üzerine santralların yeri kaydırıldı. Şu anda da meşe ormanlarını tehdit ediyor.

Su kaynakları ve çok sayıda canlıyı barındırıyor

Istranca Dağları’nın eteklerinden başlayıp Türkiye ve Bulgaristan’a yayılan Istranca Ormanları taş ocağından nükleere kadar birçok projenin tehdidi altında. Türkiye’nin Trakya bölümünden başlayıp Bulgaristan’a uzanan Istranca Ormanları, su kaynakları yönünden zengin ve bünyesinde çok sayıda canlıyı barındırıyor. Bu ormanlar aynı zamanda Avrupa’da son buz çağını hasar görmeden atlatan nadir ormanlardan. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ormanın farklı köşelerine taş ocağı açmak için izin alan şirketler her gün çoğalıyor.

Bir cevap yazın