Mert Gölü ve Karadeniz

Mert Gölü ve Karadenizin kavuştuğu yer Devamı »

Hırçın Karadeniz

Sahilde dinlenmeye çekilmiş sandallar Devamı »

Mert Gölü

Mert Gölü kuş cenneti. Kuğudan leyleğe yüzlerce çeşit kanatlının uğrak yeri Devamı »

Longoz Ormanları

Longoz ormanları nam-ı diğer subasar ormanları Devamı »

İğneada Limanı

Eylülü bekleyen balıkçı tekneleri Devamı »

MEB Kampı plajı

Denizi sığ kumu ince MEB kampı plajı Devamı »

 

BAL ve POLEN

Türk Gıda Kodeksi 2000/39 sayılı Bal Tebliğinde
“Bal; bal arılarının çiçek nektarlarını, bitkilerin veya bitkiler üzerinde yaşayan bazı canlıların salgılarını topladıktan sonra, kendine özgü maddelerle karıştırarak değişikliğe uğratıp, bal peteklerine depoladıkları tatlı madde” olarak tanımlanmıştır.
Tanımından da anlaşılacağı üzere bal saf ve doğal olmalı, hiçbir katkı maddesi veya kalıntı içermemelidir.

Balın faydalarını sıralayacak olursak;

Antimikrobiyal özelliği vardır. Yaraları iyileştirici özelliği vardır. Mide ve barsak hastalıklarına iyi gelir. Soğuk şerbet yapılır içilirse ishale, ılık şerbet yapılıp içilirse kabızlığa iyigelir. Yine antimikrobiyal ve yara tedavi edici özelliklerinden dolayı mide ülserini iyileştirir. bir miktar tuzla karıştırılıp içilirse balgam sökütür. Şerbeti gargara yapılırsa farejiti tedavi eder. Kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyona iyi gelir. Sırt ağrılarında ağrıyan yere sürülür, üzerine dövülmüş karabiber ekilirse ağrı kesilir. Balın çabuk enerjiye dönüşen hazır gıda maddesi olması özelliği ile sporla meşgul olan kimselere enerji vermek için ve yorgunluklarını gidermek için sade veya portakal suyuna karıştırılarak kullanılmaktadır. Bal, kan yapar. Kanın temizlenmesine yardımcı olur. Kan dolaşımını hem düzenler, hem kolaylaştırır ve damar sertliğinde olumlu etki yapar. Özellikle ıhlamur balı nezle ve bronşite iyi gelir. Yorgunluk bitkinlik durumları ve karaciğer yorgunluğunu da balla atabilirsiniz. Uykusuzluğa sinir gerginliğine kalp çarpıntılarına karşıda birebirdir. Bal, kozmetik sanayiinde çeşitli güzellik malzemelerinin yapımında da kullanılmaktadır. Gibi daha birçok faydasını sayabiliriz. Tabi ki hakiki bal olsun.


POLEN

Polen arıların çiçek çiçek gezerek topladıkları çiçek tozlarıdır.
Besleyici değeri yüksek ve çok iyi protein kaynağıdır. Ayrıca her çiçeğin kendisine özgü faydasından toplandığı oranda içerir.

Yararları:

Soğuk algınlığında ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında direnç sağlar. Beden yorgunluğunu ve sinirliliği giderir. Çocukların eksik beslenmesini giderir,sağlıklı gelişimini sağlar. Saç dökülmesini önler ve canlılık verir. Erkeklerde prostata faydaları vardır. Kadınlarda ise menapoz döneminde yararlı olur. Cinsel gücü artırıcı özelliği vardır. İdrar yolları hastalıkları,bağırsak tembelliği ve ülser tedavisinde etkilidir. Cildin güzelleşmesinde etkilidir,yaşlanmayı geciktirir.

ARI SÜTÜ:

Saf arı sütü, 4-14 günlük genç işçi arıların ana arıyı beslemek için çiçeklerin erkek nektarı, polen ve kendi enzimleriyle ve salgılarıyla oluşturdukları akıcı, bir sıvıdır. Kendine has bir rengi görünümü ve tadı vardır. Arı sütünün birçok özellikleri vardır.

Normal işçi arılar ortalama 40 gün yaşarken, ana arı sadece arı sütüyle beslenir ve ve 7-8 yıla kadar yaşayabilir. Ana arı arı sütüyle beslenerek günde 3000’e kadar yunurta yumurtlayabilir. Bu neredeyse kendi ağılığına yakın bir miktardır.

Arısütü özel yöntemlerle üretilir. Bu konuda uzmanlaşmış yetenekli kişilerce çok dikkatli, sabirli ve zorlu koşullardaki calışmalar sonucu özel olarak yapılmış steril gereçlerle petek gözlerinden toplanarak elde edilir.

İçerdiği Maddeler:

Amino Asitler (Alanin, arginin, aspartig asit, fenilalanin, glikokol, giufamik asit, histidin, izolosin, lisin, losin, metionin, prolin, serin sistin, torin trecnin, tnptofan, trosin, vailin.) Mineraller (Bakir. demirfosfor. kalsiyum, sodyum, potasyum. silisyum) Vitaminler (A, B1, B2, B5, B6, B8, B9, laktoflavin, inositol

Çeşitli hormonlar. Faydaları:

Kanserin ilerlemesini önlemede yararlı olmaktadır. Sarılık tedavisinde kullanılır. Anemide çok etkilidir. Kan basıncını ayarlayarak tansiyonu düzenler. Erkeklerde sperm sayısını artırdığından kısırlık tedavisinde kullanılır. Cinsel gücü artırır. Astım ve parkinsonda kullanılır. polen ve balla karıştırılıp yedirildiğinde çocuklara büyümede faydalı olur.

Bal hakkındaki ayet ve hadislere bakacak olursak;
‘Şifa iki şeydendir. Biri Kur’an okumakta, diğeri ise bal şerbeti içmektedir
Balın faydaları Tıbbi Nebevi’de detaylı ele alınır. Kur’an-ı Kerim’de: “Rabbin, bal arısına ‘dağlarda, ağaçlarda ve hazırlanmış kovanlarda yavru yap, sonra her çeşit bitkiden ye; sonrada -bal yapman için- Rabbinin gösterdiği yollardan boyun eğerek yürü!’ diye öğretti. O’nun karınlarından renkleri çeşit çeşit bir içecek çıkar ki, onda insanlar için şifa vardır. Düşünen bir millet için bunda ibretler vardır.” (Nahl 69) buyrulmuştur.

Ayrıca Peygamberimizin balla ilgili çok hadisi vardır. Birkaç tanesini burada aktaralım. “Şifa iki şeydendir. Biri Kur’an okumakta, diğeri ise bal şerbeti içmektedir.” (Hâkim Tıp 4/200) Burada zikredilen Kur’an okuma eyleminin özellikle ruhsal rahatsızlıklarda faydası olduğunu özellikle belirtmek gerekir.

“Sizlere Sinameki ve Sennutu (tereyağı, bal, hurma ve kimyonu) tavsiye ederim. Zira bunlar ölümden başka her derde devadırlar.” (İbn Mace)  “Bal şerbetinden daha üstün ilaç bulunamaz.” (C. Sağir 2/125, F. Kadir 5/454) “Bal şerbeti gönlümdeki üzüntüyü, sıkıntıyı giderir ve gözümün görme duyusunu da kuvvetlendirir.”  “Böbrek sancısı böbrekteki sinirdendir, hareket ettiği zaman sahibini hasta eder. Bu hastalığı ılık su ve bal şerbeti ile tedavi ediniz.” (Hâkim)

“Doğum yapan (lohusa) kadınlar için yaş hurma, hasta kimseler için ise bal gibi şifa yoktur.” (K. Ummal 10/28279; K. Hakayık 2/158) buyurmuşlardır. Ayrıca değişik Tıbb-ı Nebevi kaynaklarında balın; karaciğer, dalak, mide, barsak gibi organ rahatsızlıklarında; koruyucu, temizleyici özelliklerine değinilir. Altını ıslatan çocukların ve ishali bulunan kişilerin tedavilerinde, akıl sağlığının düzenlenmesinde, kanın temizlenmesinde zihinsel rahatsızlıklarda vs. gibi birçok durumda kullanılması özellikle tavsiye edilir.

Bir cevap yazın