Mert Gölü ve Karadeniz

Mert Gölü ve Karadenizin kavuştuğu yer Devamı »

Hırçın Karadeniz

Sahilde dinlenmeye çekilmiş sandallar Devamı »

Mert Gölü

Mert Gölü kuş cenneti. Kuğudan leyleğe yüzlerce çeşit kanatlının uğrak yeri Devamı »

Longoz Ormanları

Longoz ormanları nam-ı diğer subasar ormanları Devamı »

İğneada Limanı

Eylülü bekleyen balıkçı tekneleri Devamı »

MEB Kampı plajı

Denizi sığ kumu ince MEB kampı plajı Devamı »

 

İğneada nasıl bir tatil yeridir?

İğneada denilince aklımıza Bulgaristan gelmektedir. Ancak İğneada, Türkiye’ye bağlı bir kasabadır. Kırklareli ilinin Demirköy ilçesine bağlı bir kasabadır. Türkiye ve Bulgaristan sınırında yer almaktadır. En güzel tatil beldelerinden biri olarak bilinmektedir.

İğneada, İstanbul iline en yakın tatil merkezi olduğundan da en çok tercih edilen beldelerden biridir. Bölgede Karadeniz mavisinin verdiği eşsiz güzellik hâkimdir. Tarihi ve kültürel açıdan da eşsiz güzelliklere sahiptir. Birçok doğal güzellik günümüze kadar bozulmadan gelmiştir. Bölgede çok fazla orman bulunmaktadır. Bu durumda çevresinde Yıldız Dağları’nın olması etkilidir.

İğneada’nın doğal güzellikleri

Günümüzde en önemli sorunlardan biri tarihi ve doğal yapıların insanlar nedeniyle bozulmasıdır. Fakat İğneada, birçok duruma rağmen yapısını koruyarak günümüze kadar ulaşmıştır. İğneada’nın birçok deresi, ormanları, gölleri koruma altına alınmıştır. Bölgede balıkçılık oldukça yaygın yapılmaktadır. Birçok balık çeşidi de bu beldede koruma altına alınmıştır. Bölgede görsel güzelliğin ön planda olmasında yaygın kumulların olması da etkilidir. Longoz Ormanları da İğneada’nın en önemli doğal güzelliklerinden biridir. Ayrıca Longos Kumsalı da İğneada’nın en uzun kumsalı olup eşsiz bir güzelliğe sahiptir. İğneada’nın bir diğer güzelliği de kuş cenneti olmasıdır. Kuşların göç noktasında olduğu için kuşlar doğaya görsel açıdan farklı bir güzellik kazandırmaktadır. Bölgedeki bitki ve orman yoğunluğu nedeni ile göç eden kuşlar tabiattan yararlanabilmektedir. Bölgede tarihi yapılar da mevcuttur. Çok eski dönemlerden kalan kalesi bulunmaktadır. Ayrıca Zamanı Dökümhane yapısı da buraya çok yakındır. Bu dökümhane İstanbul’un fethi için üretilen topların dökümünün yapıldığı yer olarak bilinmektedir.

İğneada’da gezilecek yerler

İğneada tarihi bir belde ve tatil beldesi olduğundan bölgede pek çok konaklama mekânı, oteller bulunmaktadır. Otelleri de yine denizin güzelliğinin her alandan görüleceği şekilde inşa edilmiştir. Tatil sırasında gezilecek yerler arasında İğneada Longoz Ormanları bulunmaktadır. Burayı gezmek için turlar da düzenlenmektedir. Kıyı köy turu, Beğendik Köyü, İğneada Feneri ve İğneada sahili gezilmesi gereken yerler arasında başta gelmektedir. Bölgeye ulaşım da oldukça kolaydır.

Bir cevap yazın