Mert Gölü ve Karadeniz

Mert Gölü ve Karadenizin kavuştuğu yer Devamı »

Hırçın Karadeniz

Sahilde dinlenmeye çekilmiş sandallar Devamı »

Mert Gölü

Mert Gölü kuş cenneti. Kuğudan leyleğe yüzlerce çeşit kanatlının uğrak yeri Devamı »

Longoz Ormanları

Longoz ormanları nam-ı diğer subasar ormanları Devamı »

İğneada Limanı

Eylülü bekleyen balıkçı tekneleri Devamı »

MEB Kampı plajı

Denizi sığ kumu ince MEB kampı plajı Devamı »

 

İğneada’ya nükleer santral planına karşı imza kampanyası

Kırklareli Kent Konseyi Başkanlığı, İğneada’ya nükleer santral kurulmaması için imza kampanyası başlattı.

İğneada'ya nükleer santral planına karşı imza kampanyası

Kent Konseyi Başkanlığı’nca, kampanya kapsamında Kültür Anıt Parkı’nda stant kuruldu. Kırklarelililerin yoğun ilgi gösterdiği kampanyaya Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu da destek verdi.

Kesimoğlu, burada yaptığı konuşmada, İğneada’ya nükleer santral kurulmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

İğneada’ya nükleer santral kurulmaması için tüm Trakya olarak mücadele verdiklerini anlatan Kesimoğlu, nükleer santrallerin tehlikeli olduğunu savundu.

Gelecek kuşakların yaşam haklarını korumak için nükleer santral istemediklerini aktaran Kesimoğlu, “Demokratik direniş hakkımızı kullanarak bütün platformlarda ‘hayır’ diyeceğiz ve kazanan biz olacağız. Biz, doğru taraftayız. Biz, haktan, adaletten, hukuktan yanayız. İğneada’nın benzeri, dünyada iki tane var. Biri Güney Amerika’da Amazonlar, diğeri de Afrika’da Kongo. Üçüncüsü ise ülkemizde. Bu, büyük bir zenginliktir. Çocuklarımızın eğitimi ve beslenmesine nasıl özen gösteriyorsak, çevremize de özen göstereceğiz” diye konuştu.

Kent Konseyi Başkanı Seyfi Meriç de bölgeye nükleer santral kurulmaması için sonuna kadar mücadele edeceklerini kaydetti.

İmza kampanyası, 15 Kasım Pazar günü sona erecek.

One Response to İğneada’ya nükleer santral planına karşı imza kampanyası

 1. Kemal beziroğlu dedi ki:

  Çözüm var Değerlendirin Türkiye’nin 82. şehri Çorlu olabilir.
  Tekirdağ Tso ve üyeleri Namık Kemal üniversitesi öğrenim görevlileri ve öğrencileri.
  Hak ettiği değeri bulmayan Çorluyu Dubai Tokyo gibi kalkınmış bir şehir haline getirecek 3 proje hazırladım. Hayata geçmesi halinde Küresel ısınma, su, enerji sorununa da çözüm sunacaktır.
  Ekonomik sosyal olanakları genişletecektir. Çorlu bağımsız bir il dahi olacaktır.
  1 Su fabrikası
  2 Botanik kulesi
  3 Hava kulesi
  1 Yer kabuğu ısısı kullanarak Deniz suyundan ekonomik olarak İçme ve tarım suyu elde etmek. Hızlı sondaj ve Mikro sondaj tekniği ile klasik sondaj ile yapılamayan derin sondaj ile yerkabuğu ısısını kullanarak içme suyu ve elektirik üretimi. Hızlı sondaj 800 derece ısıda grafite dönüşen elmas aksine borkarbür 2000 derece ısıya kadar sertliğini korur. Kaya tabakaları 850 derece ısıda yumuşar. Borakrbür kazıcı uçların çevresinde led lamba boyutlu tungten rezisdantlar dizilir. Bu sayede kazıcı uççar ve temas ettiği yüzey 850 derece ısıya yükseltilir. Su yerine yağ dolaşımı ve çökeltme havuzu kullanarak yapılan hızlı sondaj ile elmas uçlu sondajdan 20 kat daha hızla sondaj yapılır. Sıcak yağdan elektirik üretilerek sondaj masrafları azaltılır. Mikro sondaj ise 1cm çaplı bakır borular ve flor gazı ile sondaj yapılır. Her iki model ile 200 derece yer kabuğu ısısı yerin 7 km altından yüzeye aktarılarak deniz suyu kazanlarda buharlaştırılarak içme suyu elde edilir. Buhar Türbinleri döndürdükten sonra radyatörlerden geçirilerek ısısı etere aktarılır. Eter türbinleri döndürerek ikinci kademede elektirik üretir. Bu sayede elektirik üretilir.Isısı etere aktarılan su yoğunlaşarak su hattına aktarılır. İçme, ısınma, sıcak su ihtiyaçları karşılanır. Bu sistem 1 milyon kişinin elektirik su sıcak su ve ısınma ihtiyacını karşılayacaktır. Çevreci bir şehirde yaşamak isteyen herkese yatırım olanağı sunacaktır.
  2 Botanik kule. Eifell ile aynı yüksekliğe sahip kulede Dünyanın her yerinden bitki kuş böcek balık barındıracaktır. Hem eğitim araştırma hem de ziyaret amaçlı hizmet verecektir. Her biri on metre yükseklikteki 30 katta 7 kıta 30 ülkeden doğal yaşam örnekleri bulundurulur. Ziyaretçiler ve araştırmacılar 3 katlı ahşap patika yollarda kuleyi dolaşırlar.
  Yılda 10 milyon ziyaretçi çekecektir. Kampüs bünyesinde yer aldığı için üniversite yılda 1 milyar dolar gelir elde edecektir. Yapısı sayesinde bilimsel araştırmalar için Dünyanın her yerinden araştırmacılar gelecek üniversitenin reklamını yapacaktır. Bu kampüs sayesinde Namık Kemal üniversitesi Dünyanın ilk on üniversitesi arasında yer alacaktır.
  3 Hava kulesi. Alüminyum iskelet üzerinde zeplin tipi olarak kurulaca bu kulenin çapı 150 mt yüksekliği 4500 mt dir. İç kısmında 50 mt çaplı hava tüneli bulunur. Taban ile tavan arasındaki 27 derecelik ısı farkı sayesinde oluşan rüzgar gücü ile elektirik üretir. Kapasitesi 10000 rüzgar pervanesine eştir. En üstteki terastan İstanbul dahi seyredilir. Yamaç paraşütü hizmeti de sunar. Bu konudaki çalışmam Zonguldak pusula gazetesinde ” Bu proje Zonguldakı uçurur ” başlığı ile yayınlandı. Çorluya 1 milyon kişilik yeni yerleşim 25 milyar dolarlık yatırım getirecektir.
  Detaylar için
  daimailerigit@mynet.com
  denizsuyuenerjisi@gmail.com
  Kemal beziroğlu

Bir cevap yazın