Mert Gölü ve Karadeniz

Mert Gölü ve Karadenizin kavuştuğu yer Devamı »

Hırçın Karadeniz

Sahilde dinlenmeye çekilmiş sandallar Devamı »

Mert Gölü

Mert Gölü kuş cenneti. Kuğudan leyleğe yüzlerce çeşit kanatlının uğrak yeri Devamı »

Longoz Ormanları

Longoz ormanları nam-ı diğer subasar ormanları Devamı »

İğneada Limanı

Eylülü bekleyen balıkçı tekneleri Devamı »

MEB Kampı plajı

Denizi sığ kumu ince MEB kampı plajı Devamı »

 

NÜKLEER SANTRAL HABERLERİ….

İnsan hayatıyla kumar oynamak
Günümüzde isminden çokça söz edilen nükleer enerji santrallerinin ne işe yaradığından bahsetmekte fayda var. Ana akım medyada, gazetelerde ve bilbordlarda sürekli olarak gördüğümüz nükleer enerji santrallerinin geçmişine bakalım.
Devamı

Turizmde İğneada endişesi
Trakya Kalkınma Ajansı öncülüğünde oluşturulan Trakya Turizm Platformu’nun Edirne’deki ilk toplantısında gündem, İğneada’ya yapılması planlanan Nükleer Enerji Santrali oldu… Platformu oluşturan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri başta olmak üzere birçok paydaş, İğneada’ya yapılacak Nükleer Enerji Santrali’nin Trakya turizmini bitireceğini belirterek bu konuda ortak bir tavır sergileyeceklerini ifade etti…
Devamı

Doğaseverler İğneada’da nükleeri protesto etti
Edirne’nin Keşan ilçesinde faaliyet gösteren doğa sporları topluluklarına üye yaklaşık 250 doğa doğasever, İğneada beldesindeki longoz ormanlarını da içine alan milli parkta doğa yürüyüşü yaparak, uzun kumsalları, sık longoz ormanları, yeşil çayırları ve gölleriyle adeta bir doğa harikası olan alana nükleer santral yapılmak istenmesini protesto etti.
Devamı

EMO: Elektrik, nükleer için bahane
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), elektrik ihtiyacıyla nükleer santral kurulması arasında bir bağlantı olmadığını savundu.
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), elektrik ihtiyacıyla nükleer santral kurulması arasında bir bağlantı olmadığını savundu. Nükleer elektriğinin çok pahalı olduğuna dikkat çeken EMO, üçüncü nükleer için ABD ve Çinli şirketlerle varılan mutabakatın ayrıntılarının açıklanmasını istedi.
Devamı

“İğneada’da nükleer santrale izin vermeyeceğiz”
Trakya Bölgesi belediye başkanları İğneada’ya nükleer santral kurulmaması için bir araya geldi.
Devamı

“İĞNEADA’YA NÜKLEER SANTRAL YAPILACAKMIŞ”
14 Temmuz 1980 gecesi TRT’de Uğur DÜNDAR’ın sunduğu “İŞTE CUMARTESİ” adlı programda duydu İğneada’yı bir çok kişi. Demirköy ile İğneada arasındaki yolun Salt Köprüsü denilen noktasında vitesi boşa alınan araçların yokuş yukarı çıktıklarını görüntüleyen Dündar, fizik kurallarına aykırı bu olayı “Mıknatıslı Yol” diye sundu seyircilerine. O yıllar kardeşim Demirköy’de görevliydi. Daha önce bu yoldan bizde geçmiş ama fark etmemiştik. Sonraları birkaç kez biz de denedik bu ilginç olayı.
Devamı

İĞNEADA, TAM BİR DOĞA HARİKASI!
Nükleer santral yapılması tartışmalarıyla gündeme gelen, İstanbul’a yaklaşık 120 kilometre mesafedeki İğneada uzun kumsalları, sık longoz ormanları, yeşil çayırları ve gölleriyle tam bir doğa harikası.
Devamı

Nükleer santral tartışmalarıyla gündeme gelen İğneada havadan görüntülendi

NÜKLEER santral yapılması tartışmalarıyla gündeme gelen İstanbul’a kuş uçuşu yaklaşık 120 kilometre mesafedeki İğneada’yı havadan görüntüledik. Uzun kumsalları, sık longoz ormanları, yeşil çayırları, gölleriyle İğneada havadan bakıldığında tam bir doğa harikası.
Devamı

Eroğlu : ‘Ben dünyada sayılı bir kişi olarak söylüyorum, kömür nükleerden daha tehlikeli’
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “İğneada için bize gelen bir şey yok. Çalışma yapılan yerler de doğa koruma hudutları ve langoz ormanları dışında.” dedi.
Devamı

Komşu da isyan etti: Bu cennete kıymayın
Termik santral ve maden ocaklarına karşı yıllardır mücadele eden Kırklareli halkı bugünlerde nükleer santralla uğraşıyor. Istranca Ormanları’ndan yükselen tek ses: “Bu doğa harikasına kıymayın.”
Devamı

İğneada’da tehdit longoz ormanlarıyla sınırlı değil: Ekosistemler yok olabilir
Coğrafya dergisi Magma, nükleer santral tartışmalarıyla gündeme gelen Kırklareli’nin İğneada beldesindeki Avrupa’nın en büyük longoz ormanlarında küresel iklim değişikliğinin olası etkilerini araştırdı.
Devamı

İğneada’ya yapılacak nükleer santral isyan ettirdi
Türkiye’nin 3’üncü nükleer santralının İstanbul’a 120 km mesafedeki cennet parçası İğneada’ya yapılacağı açıklaması, çevrecileri ayağa kaldırdı. Türkiye’deki memelilerin yüzde 57’sinin bölgede yaşadığına dikkat çeken uzmanlar, “Korunan türler ve longozlar yok olur” uyarısında bulundu.
Devamı

Sevgilim, onlar Vatana düşman
Bilmiyorlar ki, İğneada Fatih’in komutanlarından İne beyin mirası bu vatana.. Kimbilir hangi emperyal güce, hangi sermaye grubuna bu güzelim cenneti peşkeş çekecekler..
Devamı

Uyanın artık ey Trakyalılar!

Yok etme sırası Trakya’ya gelmiş olmalı.
Şimdi de İğneada’ya göz dikmişler. İlle de “nükleer santral” yapacaklarmış oraya.
Dünya mirasını korumak açısından küresel ölçekte önemi haiz bir eko-sisteme böyle bir projeyi tasarlamak için, insanın önce bu topraklara düşman olması gerekir.
Devamı

Ne nükleer, ne termik santral çivi bile çakamazlar
İğneada’ya yapılması planlanan 3’üncü nükleer santrali de içeren Trakya Bölgesi Çevre Düzeni Planı’nın Danıştay tarafından durdurulduğu ortaya çıktı. Kararı aldıran avukat Kaçar, “Hukuken bırakın nükleeri, termik santrali, çivi bile çakamazlar” dedi.
Devamı

İğneada’ya nükleer santral yapılmasına bölge halkından tepki
Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz: Turizm bölgesinde nükleer santral olamaz, mümkün değil!
Devamı

Bakan Eroğlu’ndan flaş ‘İğneada’ açıklaması
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu İğneada’ya yapılacağı iddia edilen nükleer santral için “İğneada’yla ilgili bir çalışma ve başvuru yok” ifadelerini kullandı.
Devamı

Demirköy Belediye Başkanı: Turizm bölgesine nükleer santral olamaz!
KIRKLARELİ’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı tatil beldesi İğneada’ya nükleer santral yapılmasının planlandığının açıklanması, bölge halkının tepkisini çekti. Demirköy Belediye Başkanı MHP’li Muhlis Yavuz da dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın kendisine “Yapılmayacak” dediğini söyleyerek, “Turizm bölgesine nükleer santral kurmak istiyorlar, böyle bir şey mümkün değil” dedi.
Devamı

İğneada’ya nükleer darbesi
Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun, doğa katliamına neden olacak 3’üncü nükleer santralı Kırklareli’nin İğneada beldesine yapmayı planladıklarını açıkladı. Avrupa’nın en büyük longoz ormanlarına sahip İğneada’ya santral yapılması hukuken mümkün değil. Çünkü Danıştay’ın enerji santralı yapılamayacağına dair kararı var.
Devamı 

İğneada’yı Nükleer Santrale Kurban Etmemek İçin 11 Büyülü Sebep
Sevgilinin narin bilekleri gibi masmavi denize uzanan akarsular, yeşil gözleri gibi sonsuzluğa bakan ormanlar… Yeryüzü cenneti İğneada’da hayâller her mevsim ayrı renkte. Doğanın eşsizliğine dair ne varsa burada görebilirsiniz. Istrancaların arasından sızan sular, Karadenizin milyonlarca yıldır kıyıya taşıdığı kumlar ve denize ulaşmaya çalışırken bu kumullara takılıp biriken doğa harikası sular. Biriken ve ormana geri dönen bu sular Longozları oluşturuyor. Yıllarca besledikleri ormana tekrar döndüklerindeyse yeni bir oluşum hayat buluyor: Subasar ormanları. Bu doğa mucizeleri arasındaki eşsiz örneklerden biri de İğneada.   Devamı

Kırklareli Belediye Başkanı Kesimoğlu: Çocuklarımıza kirli

para değil temiz doğa bırakalım İğneada’ya yapılacağı söylenen nükleer santrale bir tepki de Kırklareli Belediye Başkanı Kesimoğlu’ndan geldi. Kesimoğlu,”Çocuklarımıza kirli para değil temiz doğa bırakalım” dedi.
Devamı

İğneada’dan nükleer santrale tepki geldi

KIRKLARELİ’nin Demirköy İlçesi’ne bağlı tatil beldesi İğneada’ya nükleer santral yapılmasının planlandığının açıklanması, bölge halkının tepkisini çekti. Demirköy Belediye Başkanı MHP’li Muhlis Yavuz da dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın kendisine “Yapılmayacak” dediğini söyleyerek, “Turizm bölgesine nükleer santral kurmak istiyorlar, böyle bir şey mümkün değil” dedi.
Devamı

One Response to NÜKLEER SANTRAL HABERLERİ….

 1. Kemal beziroğlu dedi ki:

  Nükleere alternatif röportaj talebi

  Örnek çalışmam http://www.pusulagazetesi.com.tr/h_51569/bu-proje-zonguldak-i-ucurur/
  * bu gelişmiş hali olacak

  Ekonomik getirisi gayet yüksek olarak Termik ve nükleer santrallere ek yada alternatif olarak kullanılabilecek bir model geliştirdim.

  Zeplin tipi hava kuleleri :
  Pusula gazetesinde ” Bu proje Zonguldak uçurur ” başlığı ile yayınlandı.
  Acemilik nedeniyle istediğim kadar düzgün bir röportaj olmasada yeterli alaka gördü.
  Gelecek vaat eden model her türlü şehir içi Termik – Nükleer santral kirliliğine son verecektir.
  Çok ucuzdur.
  Turizm amaçlı kullanımı sayesinde risksiz karlı bir yatırımdır.
  400 metre boy 80 metre çap dev zeplinler projemin temelini oluşturur.
  Adet maliyeti her unsur dahil 50 milyon dolardır.
  Çelik ve betonarme yapılardan 10 kat daha ucuza aynı işlevi görür.
  Kaldırma gücünü yüzde 10 azaltsada ara boşlukların argon gazı ile doldurulduğu bu zeplinler 30 yıl düzenli hizmet verebilme kapasitesine sahiptir.
  Zeplinin ortasında gövde boyunca uzanan 20 metre çap hava tüneli vardır.
  Bu tünelin içinde elektirik türbinleri bulunur.
  Rüzgar türbinlerini araziye yaymak yerine gövde içinde toplamak maliyet tasarrufu sağlar.
  İster gövde üzerindeki güneş panelleri ile Akdeniz Ege Karadeniz sahillerinde tur yolculuğu yapar isterse dik olarak yere çelik kablolarla tek ya da çok katlı olarak yerleştirilerek taban ile tavan arasındaki ısı farkı ile oluşan rüzgardan elektirik üretir.
  Yamaç paraşütü gözlem evi kafeterya hizmeti de sunar.
  Bu kule tasarımının en üstün özelliği sera yada başka bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan taban ile tavan arasındaki her 1 km için 6 derece azalan ısı farkıdır.
  Bu sayede Yaz Kış Gece Gündüz 7 gün 24 saat rüzgar üretir.
  Deniz üzerine dahi kurularak 4 km yükseklikte ucuz kulelerle enerji ihtiyacımızı karşılayabiliriz.
  Şehirlerin havasını emerek kirliliğide önler.
  Yazın aşırı ısı kışın aşırı soğuğu rüzgar enerjisine dönüştürerek hem elektirik üretir hemde şehir havasını yumuşatarak tasarruf sağlar.

  Karadeniz bölgesinin Hes ve Termik – nükleer santral sorunlarını çözecek Antalya – İstanbul gibi şehirlerde turizm amaçlı kullanılabilecek bir çalışma hazırladım.

  Kendi geliştirdiğim ” Hızlı sondaj + Hava kulesi + yatay baca ” modelimle hem yer kabuğundan 250 derece mağma kaynaklı ısı alınarak Deniz suyu buharlaştırılarak İçme ve tarım amaçlı su elde edilebilecek hemde elektirik üretilebilecektir.
  Bu çalışmam sayesinde su ve enerji sorunu son bulacaktır.

  Ana temaları sunuyorum görüşmede sorularınıza göre ayrıntı sunacağım

  Bu çelik + zeplin kuleler Teras – Gözlem evi – Kafeterya hizmeti de sunacağından enerji geliri kadar turistik gelirde elde edilecektir.

  Nasıl yapılır.
  İlk olarak 400 metre yükseklik 45 mt x 45 metre ebatta tabandan 30 mt x 30 mt tavana sahip çelik kule inşa edilir.
  Bu kule Hızlı sondaj içinde temel oluşturur.
  Daha sonra istenilen adet zeplin tipi kule üste eklenerek 4 km dek kule elde edilir.
  Hızlı sondaj Elmas uçlar yerine 850 derece ısıdaki bor karbür uçlar ile kayaların delinmesi ile yapılır.
  Elmas 800 derece de grafite dönüşür.
  Borkarbür 2000 derece ısıya kadar dayanır.
  Grafit dolgulu tungsten molibden rezisdantlı uçlar ile kazıcı uc ve temas edilen kaya noktası 800 dereceye kadar ısıtılır.
  En uygun sonuç tungten rezisdanttan yayılan x ışınımları ile kayanın anlık ısıtılmasıdır.
  850 derece ısıda yumuşayan kaya tabakası elmas sondaj modelinden çok daha hızla delinir.
  Kule sayesinde 10 metrelik takılması ve sökülmesi çok zaman alan ve maliyeti arttıran borular yerine 400 metrelik parçalar halinde sondaj yapılır.
  Çok değeli olduğu için ayrıntılardan bahsetmiyorum.
  30 yıl sonra denizleri içme suyuna çevirecek teknolojiye ulaşırız.
  Bu akılcı yöntem sayesinde 250 derece yerkabuğu ısısına hem hızlı hemde ekonomik olarak ulaşılır.

  Yer kabuğu santrali nasıl çalışır :
  Yer kabuğu ısısı 12 km derinlikte 250 derece kabuk ısısına ulaşan 10 – 100 adet sondaj borusu ile tabana pompalanan yağın ısıyı emerek yüzeye aktarması temeline dayanır.

  Yağ pompalanarak emilen ısı kazanlarda deniz suyunu buharlaştırdıktan sonra buhar türbinlerini döndürür.
  Kule tabanında Eter dolaşan radyöterlerde türbinden çıkan buhar ısısı emilerek yoğunlaştırılır içme suyu elde edilir.
  Eter ısısı türbinleri döndürerek elektirik ürettikten sonra kule tabanında tünellerde içinden dolaştığı radyatörler ile kalan ısısını salarak kule içindeki havayı 60 dereceye kadar ısıtır.
  Isınan hava yükselirken Tabandaki tünelden çevredeki havayı emer.
  Sera tabanlı hava kulesi ile aynı maliyetle kurulduğu halde Güneş yerine yer kabuğu ısısı kullanımı ile 7 gün 24 saat elektirik üretir.
  Verimi 4 kat daha fazladır.
  Oluşan kuvvetli rüzgar tüneldeki türbinleri döndürerek elektirik üretir.
  Çevredeki kirli hava emilerek uzaklaştırılır.
  Kanserden korur.

  Termik ve nükleer santrallerin yanında kurulduğunda santralin atıl ısısını elektiriğe çevirerek hem verimini arttırır hemde zehirli atıkları engelleyerek doğayı korur.

  Nasıl çalışır.
  Bir santraldeki en önemli ısı kaybı ve çevre zararını soğutma suyu oluşturur.
  Kazandan çıkan 600 derece ısıda buhar türbinleri döndürerek 300 dereceye kadar düşer.
  Döndürme gücünü kaybettiği için Deniz yada Nehirden su pompalanarak soğutularak yoğunlaştırılır ve ısınan soğutma suyu doğaya salınır.
  Bu su Deniz ve Nehir yaşamını öldürür.
  Modelimde yatay baca teknolojisi uygulanarak Su buharı Süfür ve karbon oksit gazları ile doğaya salınan atıl ısı emilerek elektirik enerjisine çevrilir.
  Yatay bacada giriş ve çıkış noktasında havanın tek yönlü akmasını sağlayan statoreaktör girişleri vardır.
  Bu sayede su buharı ve baca gazları tıkanmadan yatay olarak hareket eder.
  Çelik yada alüminyum tünellerde bakır yada alüminyum paneller ile buhar ve baca gazları ısısı kule tabanındaki hava tünellerine aktarılır.
  Isınan hava kule taban ile tavanı arasındaki ısı farkı sayesinde yükselerek rüzgar gücünden elektirik üretir.
  Su buharı ve sülfür kazanılarak çevresel zararlar önlenmiş olur.

  Tavanda bulunan ” Safranbolu – Kapadokya – Kemer – Boğaz ” manzaralı teraslar ile turistik çekim de sağlar.
  Bu yolla elde edilen enerji Termik ve nükleer santrallerden daha ucuzdur.
  Atık ve yakıt maliyeti yoktur.
  Hem sermaye sahipleri hemde vatandaşlar kazançlı çıkacaktır.
  Maddi ve sosyal destek olunursa daha özenli ayrıntılı çalışma sunacağım.

  Kemal beziroğlu

  * Doğa ve enerji ihtiyacını karşılayan tek model.

Bir Cevap Yazın