Mert Gölü ve Karadeniz

Mert Gölü ve Karadenizin kavuştuğu yer Devamı »

Hırçın Karadeniz

Sahilde dinlenmeye çekilmiş sandallar Devamı »

Mert Gölü

Mert Gölü kuş cenneti. Kuğudan leyleğe yüzlerce çeşit kanatlının uğrak yeri Devamı »

Longoz Ormanları

Longoz ormanları nam-ı diğer subasar ormanları Devamı »

İğneada Limanı

Eylülü bekleyen balıkçı tekneleri Devamı »

MEB Kampı plajı

Denizi sığ kumu ince MEB kampı plajı Devamı »

 

Trakya’nın saklı cenneti KIRKLARELİ

Trakya’nın saklı cenneti KIRKLARELİ

Kırklareli, Marmara Bölgesi‘nin Trakya yakasında, doğuda Karadeniz, güneyde Tekirdağ, batıda Edirne ve kuzeyde Bulgaristan’nın Burgaz ili ile çevrili bir ilimiz. Kuzeye doğru çıkıldıkça giderek sarplaşan ve Trakya’nın en yüksek noktasını teşkil eden 1031 m. rakımlı Mahya Dağı’nın da bulunduğu Yıldız Dağları’na varılan Kırklareli’nin genelinde kara iklimi hüküm sürüyor. Biz de Trakya’nın en iyi doğa güzelliklerine sahip kenti olan Kırklareli’yi Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun rehberliğinde keşfe çıktık.

Aydın DEMİR (SÖZCÜ)

NEREDE KALINIR?
Kırklareli merkez ve ilçelerinde 3 ve 4 yıldızlı otellerde kalınabileceği gibi, son yıllarda özellikle Kıyıköy gibi beldelerde yoğunlaşan pansiyonlarda da kalmak mümkün. Ormanlık bölgelerde, yetkililerin izin verdiği yerlerde çadır ve kamping kurarak konaklama imkanı da bulunurken, il merkezi ve ilçelerdeki butik oteller de en iyi konaklama imkanını sunuyor.

NASIL GİDİLİR?
İstanbul-Kırklareli arası 213 kilometre. Edirne-İstanbul otobanından şehre gitmek isteyenlerin, Kırklareli sapağından kara yoluna sapmaları gerekiyor. Kırklareli’ne toplu taşıma araçları ile seyahat etmek isteyenler ise İstanbul Otogarı’ndan her saat başı kalkan otobüsleri kullanabilir. İstanbul-Kırklareli arası yolculuk yaklaşık 2.5 saat sürüyor

NE YENİLİR?
Osmanlı saray mutfağı etkisinin görüldüğü Kırklareli’nin en önemli yemekleri arasında ızgara köfte yer alıyor. Köftenin yanında koyun yoğurdu servis ediliyor. Bıldırcın, tereyağında kızartıldıktan sonra, bölgeye özgü sebzeler eşliğinde fırında pişirilip servis ediliyor. Hardaliye, bölgede yetişen üzüm,vişne, ayva yaprağı ve hardal tohumlarının karışımı ile yapılan Kırklareli’ye özgü bir içecek.

GEZİLECEK YERLER

DUPNİSA MAĞARASI: Kentin 50 km. kuzey doğusunda yer alan Sarpdere Köyü’nde yer almaktadır. Istranca Dağları’nın 1031 metre yüksekliğinde bulunan Mahya Dağı’nın eteklerindeki mağaranın 180 milyon yıllık bir tarihe sahip olduğu belirtiliyor. Mağara iki katlı olup kuru mağara, kız mağarası ve sulu mağara olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Mağaradaki yer altı nehri eşsiz güzelliğiyle dikkat çekiyor.

İĞNEADA: Karadeniz’in en batı ucundan başlayan 20 kilometrelik kumsala sahip İğneada mutlaka görülmelidir.

LİMANKÖY LONGOZ ORMANLARI: Deniz feneri ve dünyada bulunan üç orman arasında yer alan longoz ormanları ile öne çıkan bir yerdir.

‘KIRKLARELİ’YE BEKLİYORUZ’
Kırklareli’nin kültür ve turizm şehri olması yönünde bütün adımları attıklarını belirten Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, İstanbul’a bir nefes kadar uzaklıkta olan kente misafir beklediklerini söyledi.

Bir cevap yazın