Mert Gölü ve Karadeniz

Mert Gölü ve Karadenizin kavuştuğu yer Devamı »

Hırçın Karadeniz

Sahilde dinlenmeye çekilmiş sandallar Devamı »

Mert Gölü

Mert Gölü kuş cenneti. Kuğudan leyleğe yüzlerce çeşit kanatlının uğrak yeri Devamı »

Longoz Ormanları

Longoz ormanları nam-ı diğer subasar ormanları Devamı »

İğneada Limanı

Eylülü bekleyen balıkçı tekneleri Devamı »

MEB Kampı plajı

Denizi sığ kumu ince MEB kampı plajı Devamı »

 

TRAKYA’YA KIYDILAR

TRAKYA’YA KIYDILAR
Verimli toprakları, ormanları ve koylarıyla, yeraltı ve yerüstü su kaynaklarıyla ünlü Trakya, uzun süredir tehdit altındaydı. Ancak Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın 3. nükleer santralın Trakya’ya kurulacağını söylemesinin ardından gözler tekrar bölgeye çevrildi. Rusya’daki doğalgaz rezervlerini doğrudan Türkiye’ye ulaştıracak Türk Akımı projesi için Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Kıyıköy’de çalışmalar başladı. Hattın deniz bölümü için başlatılan 57 bin 709 ağaç kesimi, şimdiden doğa talanını ortaya koydu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın, 3. nükleer santralın büyük ihtimalle Trakya’ya kurulacağını söylemesinin ardından gözler Trakya’ya çevrildi. Verimli toprakları, doğa harikası ormanları ve koylarıyla, yeraltı ve yerüstü su kaynaklarıyla ünlü Trakya bugün tehdit altında. Sanayileşme nedeniyle artık zehir akan Ergene Nehri, Istranca Ormanları’nı tehdit eden taşocakları, meşe ormanlarına termik santral projesi ve uğruna binlerce ağaç kesilecek Rusya’daki doğalgaz rezervlerini doğrudan Türkiye’ye ulaştıracak Türk Akımı Projesi… Bölge şimdi de tekrar 3. nükleer santralıyla gündeme geliyor. Trakya’yı tehdit eden projelerin bazıları şöyle:


NÜKLEER ISRARI
Dünya nükleer santralları kapatmaya doğru giderken Türkiye’de hâlâ nükleer santral ısrarı sürüyor. Mersin ve Sinop’un ardından dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, 2015’te Türkiye’de yapılacak 3. nükleer santral için Kırklareli’nin İğneada bölgesinin planlandığını söylemişti. Geçen günlerde de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 3. nükleer santralın büyük ihtimalle Trakya’da kurulacağını açıkladı. İğneada, Avrupa’nın en büyük longoz ormanlarına sahip durumda.

ISTRANCALAR’IN KALBİNE TAŞ OCAĞI
Istranca Dağları’nın eteklerinden başlayıp Türkiye ve Bulgaristan’a yayılan Istranca Ormanları taş ocağından nükleere kadar birçok projenin tehdidi altında. Türkiye’nin Trakya bölümünden başlayıp Bulgaristan’a uzanan Istranca Ormanları, su kaynakları yönünden zengin ve bünyesinde çok sayıda canlıyı barındırıyor. Bu ormanlar aynı zamanda Avrupa’da son buz çağını hasar görmeden atlatan nadir ormanlardan. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ormanın farklı köşelerine taş ocağı açmak için izin alan şirketler her gün çoğalıyor.

ZEHİR AKIYOR
Çorlu – Çerkezköy – Lüleburgaz civarındaki sanayi tesisleri Ergene Nehri’ne yıllardır atıklarını deşarj ediyor. Nehirde canlı bırakmamış. Simsiyah akan nehrin etrafında tarım yapılıyor. Çevre sakinleri bölgede çevre mücadelesini sürdürüyor. Türkiye’deki 25 akarsu havzasından biri, Ege Bölgesi’nin önemli su kaynağı olan Büyük Menderes Havzası ve Nehri de büyük risk altında ve kirlilik alarmı veriyor. Çevresinde tarım yapılan nehir, evsel ve endüstriyel atıklar nedeniyle kırmızı renkte akıyor. Tarım alanları, bu suyla sulanıyor. Nehirden gelen koku, her noktadan hissediliyor.

Bir cevap yazın