Mert Gölü ve Karadeniz

Mert Gölü ve Karadenizin kavuştuğu yer Devamı »

Hırçın Karadeniz

Sahilde dinlenmeye çekilmiş sandallar Devamı »

Mert Gölü

Mert Gölü kuş cenneti. Kuğudan leyleğe yüzlerce çeşit kanatlının uğrak yeri Devamı »

Longoz Ormanları

Longoz ormanları nam-ı diğer subasar ormanları Devamı »

İğneada Limanı

Eylülü bekleyen balıkçı tekneleri Devamı »

MEB Kampı plajı

Denizi sığ kumu ince MEB kampı plajı Devamı »

 

Turizm ‘Körfez’e açıldı

Suudi Arabistan, Lübnan, Ürdün, Kuveyt, Tunus, Mısır ve Bahreyn’den 25 turizmci, üç gün süren organizasyon boyunca Kırklareli, Demirköy, İğneada ve Edirne’deki turizm değerlerini tanıma fırsatı buldu…
Turizm ‘Körfez’e açıldı
Trakya Kalkınma Ajansı, bölge turizm değerlerinin tanıtımı kapsamında yürüttüğü çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Suudi Arabistan, Lübnan, Ürdün, Kuveyt, Tunus, Mısır ve Bahreyn’den 25 turizmci, üç gün süren organizasyon boyunca Kırklareli, Demirköy, İğneada ve Edirne’deki turizm değerlerini tanıma fırsatı buldu.
Ajans, Trakya Bölgesinin turizm değerlerinin Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da yer alan hedef ülkelere/pazarlara tanıtılması, bölgenin turizm hacminin geliştirilmesi, yerel kalkınmanın ve gelişmenin hızlandırılması amacıyla 6’ncı Orta Doğu Turizm Etkinliği (METEX) Kırklareli’nde düzenledi. Trakya Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde düzenlenen METEX etkinliği kapsamında Suudi Arabistan, Lübnan, Ürdün, Kuveyt, Tunus, Mısır ve Bahreyn’den 25 turizmci katıldı. Kırklareli Demirköy özelinde ve Edirne’de çeşitli destinasyonların tanıtıldığı etkinlikte gala yemeği düzenlendi. İğneadaResort Otel’de düzenlenen gala yemeğine Kırklareli Vali YardımcısıTahir Demir, Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz, Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı, Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Safet Üresin, Kırklareli İl Kültür Turizm Müdürü Necmi Asan, Edirne İl Kültür Turizm Müdürü İrfan Özcan, Tekirdağ İl Kültür Turizm Müdürü Mehmet Altaş, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Mercan Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Cüneyt Mengü, çok sayıda turizmci, davetliler, köy muhtarları ve basın mensupları katıldı.
Gala yemeğindeki konuşmasının başında Orta Doğu ve Körfez ülkelerinden bölgemize gelen turizmcileri selamlayan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin şunlara değindi:
“Biz turizmle ilgili tüm karar mekanizmalarında yerel aktörlere danışmandan, onları sürece katmadan karar vermiyoruz. O yüzden buraya ilgili herkesi davet ettik. Bölgemizin turizm potansiyelinin farklı hedef pazarlarda tanıtılması adına paydaşlarımızla işbir-liği halinde bir di-zi çalışma yürütü-yoruz. METEX organizasyonu da bu çalışmaları-mızdan biri. Bu-gün aramızda Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Lübnan, Ürdün, Kuveyt ve Bahreyn’den turizmci misafirlerimiz bulunuyor. Kendilerine İğneada’yı, Longoz Ormanları’nı, Dupnisa Mağarası’nı ve bölgemizdeki diğer turizm destinasyonlarını tanıtacağız. Umuyorum bu tanıtım gezisi bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı olacak. Ülkemizin daralan turizm pazarına Orta Doğu ve Körfez ülkelerinden bir can suyu olmasını temenni ediyorum.”
TRAKYAKA Genel Sekreteri Şahin’den sonra söz alan Mercan Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Cüneyt Mengü yaptığı konuşmada ülkemizde birbiri ardına patlayan bombalardan etkilenen ülke turizminin yeni pazarlar sayesinde 2016 yılını daha az hasarla atlatacağını söyledi. Gala yemeğinin son konuşmasını Kırklareli Vali Yardımcısı Tahir Demir yaptı.Konuşmasında ortak dini değerlerin temel alınarak ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Demir’in,” Kuşlar dahi Mısır’dan yavrulamak için bu topraklara geliyorken, Orta doğudaki din kardeşlerimiz niçin tatil yapmak için Avrupa’ya gidiyorlar?” şeklinde konuşması alkışlarla karşılandı.
Üç gün süren organizasyon boyunca Kırklareli, Demirköy, İğneada ve Edirne’deki turizm değerlerini tanıma fırsatı bulan turizmciler, Trakya Bölgesi’nin İstanbul’a yakınlığı ve doğa güzellikleriyle Orta Doğu ve Körfez ülkeleri için yeni bir destinasyon olabileceğini vurguladı.

http://www.hudutgazetesi.com/haber/31643/turizm-korfeze-acildi.html

Bir Cevap Yazın